Wirtualna rzeczywistość obejmuje coraz więcej dziedzin życia. Ogromna w tym zasługa internetu, wykorzystywanego jako narzędzie codziennej pracy i rozrywki. Niestety, spora część łączy internetowych nie wytrzymuje obciążeń, którym jest poddawana. Dotyczy to nawet powszechnie zachwalanego internetu LTE. Na szczęście istnieje alternatywa, zapewniająca szybki i niezawodny dostęp do sieci. Chodzi o internet światłowodowy.
Specyfika internetu światłowodowego
Internet światłowodowy to dominujące medium, gwarantujące niemal nieograniczoną prędkość transmisji danych. Podstawowy element połączeń światłowodowych stanowią kable z włókna szklanego i domieszek tworzyw sztucznych, w których dochodzi do przesyłu danych za pomocą światła. Kable te – w przeciwieństwie do konwencjonalnych kabli miedzianych – nie wymagają uziemienia. Nie przesyłają sygnałów elektrycznych oraz mają o wiele większą szerokość pasma. Ponadto są odporne na wodę i oddziaływanie czynników atmosferycznych. Łączenie poszczególnych odcinków kabla nie nastręcza problemów, nie wywołuje też zakłóceń. Wszystko to sprawia, że światłowód uchodzi za jedną z najnowocześniejszych technologii teleinformacyjnych. W dodatku dostępną dla każdego!
FTTH, czyli światłowód dla każdego
Światłowód to obecnie najpewniejszy sposób dostępu do internetu, telewizji i telefonii. Wszystko za sprawą dynamiczne rozwijającej się infrastruktury FTTH (z ang. Fiber To The Home), w której światłowód łączy centralę bezpośrednio z mieszkaniem klienta. Dzięki temu, między dostawcą a odbiorcą internetu nie występują żadne bariery spowalniające transfer. Jedyne wyzwanie stanowi doprowadzenie światłowodów do mieszkań. To proces postępujący dynamicznie, z każdym rokiem. Już dziś zasięgiem światłowodu jest objętych ponad milion gospodarstw domowych w całej Polsce. O szerokim rozpowszechnieniu światłowodu świadczą też oferty telewizji cyfrowych. Atrakcyjne pakiety internet światłowodowy plus cyfrowa telewizja HD posiada w swojej ofercie m.in. telewizja JAMBOX.
Technologia przyszłości?
Wiele wskazuje na to, że złote czasy internetu światłowodowego dopiero przed nami. Obecne prędkości przesyłu danych dochodzą do nawet 600 mb/s, a przekroczenie granicy 1000 mb/s w mieszkaniu zwykłego Kowalskiego wydaje się tylko kwestią czasu. W takiej sytuacji ściąganie filmów, obrazów, muzyki w najwyższej jakości stanie się zwykłą formalnością. Zyskają na tym osoby prywatne, ale też firmy i instytucje, które często zmagają się z awariami sieci oraz mocnymi ograniczeniami limitów prędkości. Czy rzeczywiście stoimy u progu rewolucji? O tym przyjdzie się nam przekonać na przestrzeni kilku najbliższych lat.