Oscary, czyli nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, to święto amerykańskiego, ale i światowego kina. Ceremonie Oscarów odbywają się od 1929 roku, a więc od czasu rozkwitu kina dźwiękowego.
Gala Oscarów – oglądacie? Śledzicie? W JAMBOX przygotowaliśmy dla Was dziesięć ciekawostek dotyczących Oscarów, które powinien znać każdy miłośnik kina.
Statuetka Oscara to dla wielu twórców filmowych zwieńczenie ich wysiłków, a sama ceremonia rozdania Oscarów należy do najbardziej popularnych i rozpoznawalnych uroczystości kina na świecie – choć nagrody trafiają wyłącznie do filmów anglojęzycznych – poza jedną zaledwie kategorią.
- Statuetka Oscara przedstawia rycerza opierającego się na mieczu. Postać rycerza jest usytuowana na rolce filmowej, na której znajdują się symbole reprezentujące pięć grup zawodowych związanych ze światem kina: aktorów, reżyserów, producentów, scenarzystów oraz techników. Oscar waży niecałe 4 kilogramy i mierzy 35 centymetrów. Pokryty jest 24-karatowym złotem, a wykonany ze stopu cyny, miedzi i antymonu. Teraz już wiecie, dlaczego nagrodzeni trzymają Oscara w obu rękach? Zdecydowanie, statuetka nie należy do najlżejszych…
- Projektantem statuetki Oscara był Cedric Gibbons. I choć oficjalna nazwa nagrody to Academy Award of Merit, to już pod koniec lat trzydziestych, nazwa Oscar została zaakceptowana zarówno w dyskursie publicznym, jak i w świecie filmowym.
- Pierwsza ceremonia rozdania Oscarów odbyła się w maju 1929 roku i trwała zaledwie kwadrans! Wówczas nagrody były przyznawane w zaledwie trzynastu kategoriach.
- Miejsca Gali Oscarów zmieniały się. Od 2002 roku Gale odbywają się w Teatrze Dolby w Hollywood.
- Nazwiska nagrodzonych nie zawsze były pilnie strzeżone. Jeszcze w latach trzydziestych zdarzały się “przecieki” do prasy. Od 1940 roku Akademia Filmowa stosuje zapieczętowane koperty i choć spekulacjom kto wygra nie ma końca, nazwiska laureatów należą do najbardziej strzeżonych tajemnic Gali.
- Najwięcej nominacji do Oscara otrzymał John Williams – oczywiście w kategorii: muzyka filmowa.
- Historia Gali zna przykłady odmowy przyjęcia nagrody Oscara. Jednym z artystów, którzy odmówili przyjęcia statuetki był Marlon Brando, nagrodzony za rolę w “Ojcu Chrzestnym”.
- Najwięcej Oscarów? Najwięcej nominacji? Najwięcej przegranych? To Walt Disney! Twórca cieszył się nominacją do Oscara aż 59 razy. I choć statuetkę Oscara przyszło mu otrzymać aż 25 razy, to jest on także artystą, któremu przypadło najwięcej przegranych.
- Film “Wall Street” (z 1987 roku) otrzymał zarówno Oscara, jak i Złotą Malinę – uznawaną za antynagrodę oscarowej Gali. Złote Maliny przyznawane są przez GRAF (Golden Raspberry Award Foundation), za dobę przed Galą Oscarów.
- Największym wygranym w historii oscarowej Gali był “Władca Pierścieni – Powrót Króla”. W 2004 roku film ten otrzymał aż 11 nagród (w tym w kategorii: najlepszy film, najlepszy reżyser oraz najlepszy scenariusz adaptowany).
Tegoroczna gala Oscarów za nami. Ze względu na pandemię, wyjątkowo odbywała się w czterech różnych lokalizacjach – w tym… w Europie! Do tradycyjnego już Teatru Dolby dołączył dworzec Union Station w Los Angeles, a także… Paryż i Londyn.
Oscarowe hity? Najlepsze kino? Wypatrujcie ich w Telewizji JAMBOX i Wypożyczalni VOD JAMBOX!