Słaba, delikatna, może nawet nieco głupiutka, śliczna blondynka spotyka księcia z bajki i jej świat dopiero wtedy nabiera sensu… Klasyka filmowa? Na szczęście już nie. Kobiety w filmach coraz częściej przedstawiane są… takimi jakimi są naprawdę. Silne, przedsiębiorcze, inteligentne, wykształcone, czy zabawne. To już nie tylko piękny dodatek do mężczyzny.
O silnych kobietach powstają filmy nagradzane Oscarami. Możemy dziś przebierać w biografiach niezwykle inspirujących pań, jak np. „Frida”, czy „Żelazna Dama”, a na polskim podwórku „Sztuka kochania”, czy „Maria Skłodowska-Curie”. Kobiety z charakterem możemy oglądać też w świetnych filmach nieopartych na faktach, bądź jedynie nimi inspirowanych, jak np. „Diabeł ubiera się u Prady”, czy „Erin Brockovich”. Co jeszcze zmieniło się w dzisiejszym filmie w kwestii kobiet?
Aktorki w kwiecie wieku dostające niejednokrotnie role życia, mogą pokazać cały wachlarz swoich możliwości aktorskich. Oczywiście nie wszystkie filmy z dawnych lat szufladkowały kobiety. Jednak od pewnego czasu widać w kinie wyraźną zmianę. Ale my dziś nie o zmianach chcielibyśmy napisać. Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet wybraliśmy dla Was (nie tylko dla kobiet) dziesięć doskonałych filmów o inspirujących kobietach, które koniecznie musicie zobaczyć. Bo czym byłby świat, a zarazem świat filmu bez kobiet?
Numer 1: „Frida”
Film biograficzny przedstawiający życie i twórczość meksykańskiej malarki - Fridy Kahlo. Jest dużo ironii w tym, że to właśnie Salma Hayek wcieliła się w rolę legendarnej artystki, bo przecież dotąd była postrzegana przez przeciętnego widza nie jako świetna aktorka, a jako obiekt seksualnego pożądania. Rewolucyjną artystkę i aktywistkę zagrała brawurowo i przełamała tym samym stereotypy na swój temat.
Numer 2: „Erin Brokovich”
Oparty na prawdziwej historii film, za który Julia Roberts absolutnie zasłużenie otrzymała Oscara. Tytułowa Erin to samotna matka trójki dzieci, która zdobywa pracę w kancelarii adwokackiej. Jej upór doprowadza do przyznania wielomilionowego odszkodowania mieszkańcom miasteczka, w którym doszło do zanieczyszczenia wody na skutek działań potężnego koncernu.
Numer 3: „Diabeł ubiera się u Prady”
Andrea (w tej roli Anne Hathaway) jest początkującą dziennikarką, która niespodziewanie zostaje zatrudniona na stanowisku asystentki redaktor naczelnej magazynu poświęconego modzie – Mirandy Priestley (tu bezkonkurencyjna jak zawsze Meryl Streep). Jak wiele będzie w stanie poświęcić, by utrzymać się w branży i zrobić karierę dziennikarską? Ten film polecamy między innymi ze względu na te dwie doskonałe role doskonałych aktorek.
Numer 4: „Lejdis”
Ten tytuł znalazł się na naszej liście nieprzypadkowo. Kobiety są inspirujące, osiągają sukcesy, ale przecież żyją też codziennym życiem. „Lejdis” to świetna polska komedia, która opowiada perypetie czterech kobiet, które usiłują poradzić sobie ze swoją zwariowaną codziennością. Wyzwolone, nowoczesne i nieco szalone przyjaciółki gwarantują nam świetną rozrywkę na wieczór.
Numer 5: „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”
Opowieść o walce doktor Michaliny Wisłockiej, najsłynniejszej polskiej seksuolożki (świetna rola Magdaleny Boczarskiej), o wydanie jej rewolucyjnej książki o seksie i miłości. Film przedstawia walkę o swoje racje i przekonania w czasach komunizmu i cenzury. Niejedna osoba mogłaby się uczyć od doktor Wisłockiej siły i determinacji. Prawda?
Numer 6: „Żelazna Dama”
Uhonorowana dwoma Oscarami opowieść o Margaret Thatcher – jednej z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci polityki XX wieku i o tym, jak wiele ją kosztowała jej kariera polityczna. W roli premier Wielkiej Brytanii - Meryl Streep, która za główną rolę w filmie otrzymała trzeciego w swojej karierze Oscara. To zaskakujący, bardzo osobisty portret Margaret Thatcher, pierwszej i jak na razie jedynej kobiety, która stanęła na czele rządu Wielkiej Brytanii.
Numer 7: „Służące”
Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści Kathryn Stockett. Skeeter – pewna siebie, młoda, biała dziewczyna (w tej roli Emma Stone) po studiach wraca do Missisipi. Odstaje od rówieśnic, ponieważ ma większe ambicje niż znalezienie męża i rodzenie dzieci. Jako dziennikarka miejskiej gazety realizuje cykl wywiadów z czarnoskórymi kobietami. Większość z nich to ofiary rasizmu, prześladowane przez pracodawców i innych mieszkańców miasta. Ich głos, za pośrednictwem Skeeter, wychodzi daleko poza granice miasteczka i ukazuje się w formie książki. Rozpętuje się burza.
Numer 8: „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri”
Niezwykle emocjonujący film, który opowiada historię Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem Frances McDormand), samotnej matki, która zmaga się z tragiczną śmiercią córki. Kilka miesięcy wcześniej nastolatka została brutalnie zgwałcona i zamordowana, a ponieważ sprawy nie rozwiązano – zdesperowana Mildred wynajmuje trzy billboardy i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz do szeryfa Willoughny’ego. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” to niesamowita opowieść o nienawiści i sile przebaczenia.
Numer 9: „Czekolada”
To również film o determinacji kobiet, ale utrzymany w nieco bajkowym klimacie. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Juliette Binoche. Matka, Vainne razem z córką przenosi się do małego miasteczka, gdzie zaczyna sprzedawać czekoladę. Nie zyskuje ona jednak przychylności burmistrza, który zaczyna nastawiać mieszkańców przeciwko niej. Vianne dzięki swojej dobroci i autentyczności zaczyna jednak zjednywać sobie sympatię ludzi. To opowieść nie tylko o nietuzinkowej sile kobiecej, ale także o uprzedzeniach pseudoreligijnych, które mogą doprowadzić do tragedii.
Numer 10: „Narodziny Gwiazdy”
Gwiazdorska obsada – w rolach głównych Bradley Cooper jako przygasająca gwiazda muzyki country oraz Lady Gaga, grająca utalentowaną piosenkarkę. Muzyk postanawia pomóc jej wspiąć się na szczyt. Między parą rodzi się płomienne uczucie. Kiedy kariera dziewczyny szybko nabiera tempa, piosenkarzowi coraz trudniej jest pogodzić się z własną porażką. To film piękny i gorzki zarazem. Film z 2018 roku to już trzecia odsłona tej opowieści. Pierwszy raz historia ta została opowiedziana w 1954 roku, później w 1978. Za każdym razem w gwiazdorskiej obsadzie.
Filmy o kobietach poruszają, bawią i nastrajają refleksyjnie. Obejrzyjcie każdy. Naprawdę warto. Dzień Kobiet może być przecież codziennie!
Zapraszamy również do VOD Wypożyczalni JAMBOX!