Ciekawy przypadek Benjamina Buttona | Telewizja JAMBOX

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Dramat
USA 2008, 160 min.
reż. David Fincher, wyk. Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond, Jason Flemyng

Najbliższe emisje w

premiera w HBO: 13.06.2010 godz. 20:10
powtórzenie:
16.06.2010 godz. 20:10
21.06.2010 godz. 12:50
22.06.2010 godz. 06:00
26.06.2010 godz. 14:45

Wysmakowana i dopracowana w najdrobniejszym szczególe adaptacja opowiadania F. Scotta Fitzgeralda, nagrodzona przez Amerykańską Akademię Filmową za scenografię, charakteryzację i efekty specjalne.
Pod koniec I wojny światowej w Nowym Orleanie na świat przychodzi Benjamin Button (nominowany za tę rolę do Oscara Brad Pitt), noworodek przypominający osiemdziesięcioletniego starca. Jego matka umiera tuż po porodzie, a ojciec, porażony brzydotą syna, porzuca go pod drzwiami domu starców. Opuszczonym chłopcem z troską i poświęceniem opiekuje się czarnoskóra Queenie (nominowana za tę rolę do Oscara Taraji P. Henson). Wraz z upływem czasu Benjamin młodnieje i zaprzyjaźnia się z Daisy – wnuczką jednej z pensjonariuszek. Po latach, kiedy Benjamin jest w kwiecie wieku, a Daisy (Cate Blanchett) dorosłą kobietą, ich drogi znowu się ze sobą krzyżują. Wielka miłość nie ma jednak szans, by wygrać z upływającym czasem, który odmładza Buttona, a Daisy dodaje lat.
Wyreżyserowany przez Davida Finchera(Siedem, Podziemny krąg, Zodiak) obraz otrzymał w 2009 roku najważniejsze nagrody filmowe. Zdobył m.in. trzy oscarowe statuetki (nominowany był w 13 kategoriach, w tym „najlepszy film”, „najlepszy reżyser”), nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów, trzy BAFTY, liczne nagrody amerykańskich krytyków. Był nominowany w pięciu kategoriach do Złotych Globów. W wykorzystującym najnowocześniejsze zdobycze techniki (rewelacyjne efekty specjalne) filmie najistotniejszym elementem fabuły są jednak ludzie. Odtwarzającemu rolę „podróżnika w czasie” Bradowi Pittowi (Przekręt, 12 małp, Babel, Bękarty wojny) towarzyszą laureatki Oscara Cate Blanchett (Elizabeth, Aviator, Notatki o skandalu) i Tilda Swinton (Orlando, Michael Clayton, Tajne przez poufne) oraz nominowana za swoją rolę do Nagrody Akademii, znana m.in. z serialu Boston Legal Taraji P. Henson (także: Hustle & Flow, As w rękawie). Nominacje Akademii zdobyli ponadto: operator Claudio Miranda (Miłość na zamówienie, Tron: Dziedzictwo), kompozytor Alexander Desplat (Dziewczyna z perłą, Królowa, Fantastyczny Pan Lis) oraz scenarzyści Eric Roth (Forrest Gump – Oscar, Informator, Monachium) i Robin Swicord (Małe kobietki, Wyznania gejszy).
 

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «