Gnomeo i Julia | Telewizja JAMBOX

Gnomeo i Julia

film animowany, Wlk. Brytania/USA, 2011, 80 min
reżyseria: Kelly Asbury

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Niedziela, 13.05 g. 18:00

Pani Montecka i pan Kopulecki mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie, ale szczerze się nie znoszą. Wzajemną niechęć żywią do siebie również ich ogrodowe krasnale.

Wśród ubranych na niebiesko krasnali pani Monteckiej prestiżową pozycję zajmuje Gnomeo, który jest synem lady Modrabulwy i najlepszym przyjacielem Bodzia. Odwiecznym wrogiem Gnomea jest odziany na czerwono Tybalt z ogrodu pana Kopuleckiego. Za ogrodzeniem jego posesji Julia dostrzega piękną orchideę. Postanawia ją zdobyć i spotyka Gnomea. Dla obojga jest to miłość od pierwszego wejrzenia, ale dziewczyna jest córką lorda Ogniomura, który sprawuje władzę po drugiej stronie płotu. Owdowiały, surowy lord jest nadopiekuńczy i nie spuszcza oka z kręcących się w pobliżu kawalerów. Gnomeo i Julia muszą ukrywać swoją miłość. Zakochanych próbuje wspierać najlepsza przyjaciółka Julii, żaba Dżaneta. Jej gadulstwo doprowadza jednak do wielu komplikacji tym bardziej, że lord Ogniomur wybrał już idealnego kandydata na męża dla ukochanej córki. Jest nim mądry i oczytany Parys, który z pasją oddaje się finezyjnemu strzyżeniu żywopłotów. Wydaje się, że miłość Julii i Gnomea ma małe szanse zwyciężyć w tak niesprzyjających okolicznościach.

"Gnomeo i Julia" to animowana adaptacja romansu wszech czasów. Na podstawie sztuki Williama Szekspira "Romeo i Julia" scenariusz napisali Andy Riley, Kevin Cecil, Mark Burton, Emily Cook, Kathy Greenberg, Steve Hamilton Shaw, Kelly Asbury oraz Rob Sprackling i John R. Smith. Film wyreżyserował KELLY ASBURY ("Mustang z Dzikiej Doliny", "Shrek 2"). Twórcy "Gnomea i Julii" poddali słynny dramat Szekspira zabawnej i szalonej metamorfozie. Pokazali klasyczną historię z zupełnie nowego, najmniej prawdopodobnego punktu widzenia - krasnali ogrodowych. Ich tytułowi bohaterowie spotykają się w jarmarcznej scenerii pełnej różowych flamingów, marmurowych fontann i plastikowych palemek. Gnomeo ze swoją siwą bródką ma nobliwy wygląd, ale jest krasnalem czynu, gwiazdą wśród rodu Niebieskich, a jego prestiżową pozycję odzwierciedlają obowiązki i wykonywane zadania. Julia ma temperament, jest zadziorna i niezależna. Ma cechy chłopczycy, choć w oczach ojca jest piękna, delikatna i niewinna. Tatuś stawia ją na piedestale, a konkretnie na szczycie wspaniałej ogrodowej fontanny. Julia pragnie pracować ramię w ramię w ogrodzie z innymi, chce bardzo wszystkim udowodnić, że jest kimś więcej, niż tylko lokalną ozdobą. Jej najlepszą przyjaciółką jest obsesyjnie romantyczna żaba Dżaneta. Ma niewyparzony język, a jej gadulstwo nie zawsze pomaga w ukryciu romansu. Ojciec Julii, lord Ogniomur jest nieustępliwym przywódcą rodu Czerwonych. Bardzo serio traktuje swój ogród i bezpieczeństwo córki. Wśród swoich współziomków wyróżnia się quasi elokwencją, którą próbuje dodać sobie dostojności. Bodzio, najlepszy przyjaciel Gnomea, jest energiczny i serdeczny. Podziwia Gnomea, chce odgrywać większą rolę w eskapadach Niebieskich, ale nie wszystkie jego kroki są przemyślane i ze zbyt przesadnym optymizmem ocenia swoje możliwości. Kuzyn Julii, Tybalt to największy łobuz w świecie ogrodowych krasnali i wróg numer jeden Gnomea. Marzy tylko o tym, żeby pozbyć się rywala z obsypanego nagrodami ogrodu. Jest gburem, kłamcą i oszustem, kompletnie nieświadomym własnej ignorancji. Parys, zdaniem lorda Ogniomura idealny kandydat na męża dla Julii, jest miły, mądry i oczytany. Zwariowanym i zabawnym przyjacielem zakochanych jest Faflamingo, który wie, jak ważna jest w życiu prawdziwa miłość i na swój sposób próbuje doprowadzić historię Gnomeo i Julii do szczęśliwego zakończenia.

Bohaterami filmu o ludzkim rodowodzie są pan Kopulecki i pani Montecka, którzy uważają, że ich ogrody są najlepsze na urokliwej Verona Drive. Pan Kopulecki uprawia ogrodnictwo z wielką pasją i stara się za wszelką cenę prześcignąć sąsiadkę. Spór między nimi inicjuje waśń między krasnalami. Wynikające z tego perypetie nie wykraczają poza granice konwencji. Film ma dużo atrybutów, aby dotrzeć do małego widza i towarzyszących im opiekunów. Ma dużo gagów, kąśliwe żarty i zabawne momenty, współcześnie brzmiącą pacyfistyczną wymowę oraz opowiada o tym, jak ważna w naszym życiu jest miłość. Stąd też dążenie ze strony twórców do przekształcenia tragicznego zakończenia pierwowzoru.

Muzykę skomponowali Elton John, Chris Bacon i James Newton Howard. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się zarówno klasyczne, jak i współczesne przeboje Eltona Johna oraz wyjątkowa piosenka "Hello, Hello" zaśpiewana w duecie z Lady Gagą. Utwór otrzymał nominację do Złotego Globu. Znakomicie pod względem aktorskim prezentuje się dubbing w polskiej wersji językowej. Na szczególne zaś wyróżnienie zasługuje sepleniący różowy flaming w interpretacji Cezarego Pazury.

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «