Marley i ja | Telewizja JAMBOX

Marley i ja

KOMEDIA USA, 2008
120 min.
reżyseria: David Frankel
obsada: Jennifer Aniston, Owen Wilson, Kathleen Turner

Najbliższe emisje w
  • Środa, 11.08 g. 16:40

Jennifer (Jennifer Aniston) i John (Owen Wilson) Groganowie są młodym małżeństwem z Michigan, które postanawia przeprowadzić się na stałe w jakiś cieplejszy klimat. Wszystkie drogi prowadzą na Florydę, gdzie kupują dom i znajdują posady w redakcjach konkurencyjnych gazet.
W tak sprzyjających okolicznościach państwo Grogan zaczynają myśleć o dziecku. Podczas gdy Jenny czuje się gotowa do pełnienia roli matki, jej małżonek ma wątpliwości, czy będzie dobrym ojcem. Zwierza się kumplowi (Eric Dane), szczęśliwemu kawalerowi, który wpada na genialny pomysł, jak zaspokoić instynkt macierzyński Jennifer. Proponuje, by kupił żonie psa. Zwierzak ma być ostatecznym sprawdzianem cierpliwości i umiejętności wychowawczych pary. Wkrótce u Groganów pojawia się słodki szczeniak rasy labrador. Wabi się Marley i wnosi w życie Johna i Jenny ogromne zmiany. "Marley i ja" to komedia o niesfornym psie i jego właścicielach, która powstała na podstawie książki Johna Grogana o tym samym tytule. Na stronach bestsellerowej powieści autor opisuje 14 lat życia, podczas których nieodłącznym towarzyszem jego rodziny był biszkoptowy labrador. Pies Groganów, tak tych filmowych, jak i prawdziwych, odznaczał się tak zwanym trudnym charakterem: notorycznie lekceważył komendy, nie poddawał się tresurze, a wszystko, co wpadło mu w łapy traktował jak zabawki. Marley miał tylko jednego zwierzchnika - zwierzęcy instynkt.

Powieść przełożył na język filmu Scott Frank, twórca scenariusza do "Co z oczu, to z serca" czy "Raportu mniejszości" oraz Don Roos ("Wojna płci", "Diabeł ubiera się u Prady"). Reżyserię powierzono DAVIDOWI FRANKELOWI m.in. z komedii "Diabeł ubiera się u Prady" czy krótkometrażowego "Dear Diary", który przyniósł autorowi Oscara. Cała ekipa filmowa zakochała się w historii Marleya i jego państwa, ale szczególnie przypadła ona do gustu właśnie Frankelowi, który mówił: "W mojej rodzinie jest mnóstwo "psiarzy". Sam mam cztery psy, które są pełnoprawnymi członkami rodziny. Poza tym Groganowie mieszkali na południowej Florydzie. Ja sam pochodzę z Miami (...) Jeśli chodzi o samą historię, to w pewnym sensie poznajemy psi sposób patrzenia na świat. Groganowie uczą się od Marleya tego, żeby cieszyć się tym, co tu i teraz, a nie zamartwiać się przeszłością i przyszłością".

Nietrudno sobie wyobrazić, że kręcenie filmu z psem-rozrabiaką, który na początku filmu ma zaledwie kilka miesięcy, a pod koniec jest już sędziwym czworonogiem wymagało specjalnych środków. Marleya zagrały w sumie 22 labradory, przy czym każdy był inny i wymagał indywidualnego traktowania. Odpowiedzialność za pracę z nimi powierzono treserowi Markowi Forbesowi. "Praca na planie stanowiła przeciwieństwo szkolenia dla psów, które prowadzę na co dzień. Marley to zwierzak nie do okiełznania, więc odgrywający jego rolę psi aktorzy robili, co im się żywnie podobało. Pozwalaliśmy im na wszystko, a wręcz zachęcaliśmy do rozrabiania!" - mówił Forbes. Aby uzyskać jak najbardziej naturalne i najzabawniejsze scenki z udziałem Marleya, zdjęcia kręcono także podczas prób i przerw. Reżyser przyznawał, że wiele z tych przypadkowo sfilmowanych sytuacji użyto potem przy montowaniu materiału. "Niemowlaki, dzieci, szczeniaki i starsze psy - było cudownie!" - wspomina dni zdjęciowe Jennifer Aniston, odtwórczyni roli Jenny Grogan, gwiazda kultowych "Przyjaciół", zdobywczyni Złotego Globu i nagrody Emmy. Ekranowego małżonka Aniston zagrał Owen Wilson, czyli Ken Hutchinson w "Starskym i Hutchu", Roy O'Bannon w "Kowboju z Szanghaju" i "Rycerzach z Szanghaju" czy Elie Cash w "Genialnym klanie", za którego scenariusz Owen do spółki z Wesem Andersonem dostał nominacje do Oscara i nagrody BAFTA.

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «