Poznasz przystojnego bruneta | Telewizja JAMBOX

Poznasz przystojnego bruneta

komedia obyczajowa 2010
reżyseria: Woody Allen
obsada: Anthony Hopkins, Naomi Watts, Josh Brolin, Gemma Jones, Antonio Banderas

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Niedziela, 08.04 g. 20:00

Helena (Gemma Jones), emerytka z Londynu, zostaje porzucona przez męża Alfiego (Anthony Hopkins), który nie może pogodzić się ze swoją i żony starością.

Podczas gdy załamana starsza pani szuka pocieszenia u przepowiadającej przyszłość wróżbitki (Pauline Collins), jej eksmałżonek intensywnie ćwiczy na siłowni, kupuje sportowy wóz i żeni się z długonogą call girl z ptasim móżdżkiem (Lucy Punch). Córka skłóconej pary, historyczka sztuki Sally (Naomi Watts), żyje w nieudanym związku z Royem (Josh Brolin). Aby utrzymać siebie i męża, pisarza, który po jednej dość udanej książce nie jest w stanie już niczym zadowolić wydawców, zatrudnia się w galerii przystojnego Grega (Antonio Banderas), w którym się podkochuje. Podczas gdy ona marzy o romansie z szefem, Roy flirtuje z tajemniczą sąsiadką z kamienicy naprzeciwko (Freida Pinto).

Po powrocie na ukochany Manhattan i błyskotliwym "Co nas kręci, co nas podnieca" WOODY ALLEN kolejny raz odwiedza Londyn, gdzie zrealizował już "Wszystko gra", "Scoop - Gorący temat" i "Sen Kasandry". Tworzący z godną podziwu regularnością Nowojorczyk rozpoczyna "Poznasz przystojnego bruneta", przewrotną opowieść o życiowych wyborach sympatycznych nieudaczników, szekspirowskim cytatem "Życie jest opowieścią idioty, pełne wrzasku i krzyku, lecz nic nie znaczącą". Potrzeba nadania sensu ludzkiej egzystencji poprzez wiarę w "coś" znaczącego stanowiła bezpośrednią inspirację do napisania scenariusza. "Wszyscy potrzebujemy karmić się iluzją. Ludzie, którzy z powodzeniem oszukują się, zdają się być szczęśliwsi niż ci, którzy tego nie potrafią. Znam wielu, którzy zawierzyli religii i wróżbom" - opowiada z właściwym sobie cynizmem reżyser.

Każdy nowy film Woody'ego Allena to parada uznanych i wschodzących gwiazd, gotowych porzucić wszelkie zobowiązania, by zagrać u mistrza tragikomedii. Tym razem Allen do współpracy zaprosił jednego z najbardziej charyzmatycznych aktorów naszych czasów, Anthony'ego Hopkinsa. W postaci niepogodzonego ze starością Alfiego, który za wszelką cenę chce zostawić po sobie męskiego potomka, można dostrzec alter ego samego reżysera. - On potrzebuje czegoś, co uczyni go nieśmiertelnym. Cokolwiek robimy dla polepszenia naszego życia, gromadzimy majątek, osiągamy sławę itp., czynimy to dlatego, by odwrócić uwagę od przerażającej nas tajemnicy życia i śmierci - charakteryzuje postać Allen. Naomi Watts, mająca na koncie wielokrotnie nagradzane role w "Mulholland Drive", "King Kongu" czy "21 gramach", na planie "Poznasz przystojnego bruneta" czuła tremę debiutantki: - Początki były dla mnie bardzo stresujące, bo byłam pod totalnym wrażeniem Woody'ego!" - wspomina aktorka, wcielająca się w zakochaną w szefie Sally. Nie mniejszy szacunek reżyser wzbudził w Antoniu Banderasie, który otrzymawszy od Allena list zachęcający go do improwizacji na planie, zachował go i oprawił w ramkę. Hiszpański gwiazdor, po rolach w epickich produkcjach przygodowych ("Desperado", "Maska Zorro", "Mali agenci"), wcielił się we właściciela prosperującej galerii sztuki, postać sympatyczną i pozbawioną mrocznej tajemnicy. Niezaradnego życiowo pisarza, Roya, będącego na utrzymaniu teściowej, zagrał Josh Brolin ("To nie jest kraj dla starych ludzi", "W.", "Obywatel Milk"), który z Allenem spotkał się wcześniej na planie "Melinda i Melinda". - Zawsze przerażało mnie granie postaci, które zachowują się normalnie niezależnie od okoliczności - opowiadał. - Dlatego po przeczytaniu scenariusza napisałem do Allena trzystronicowego maila, w którym wyjaśniałem, dlaczego Roy powinien poruszać się na wózku inwalidzkim. Wydaje mi się również, że wspomniałem o tym, by mówił z jugosłowiańskim akcentem. W odpowiedzi otrzymałem krótkie "nie", co strasznie mnie rozbawiło. I taki był początek naszej przyjaźni" - dodaje. Na ekranie można też podziwiać hinduską piękność Freidę Pinto, która zdobyła popularność występem w filmie "Slumdog. Milioner z ulicy" oraz Gemmę Jones ("Rozważna i romantyczna", "Dziennik Bridget Jones"), poleconą Allenowi przez współpracowników. - Jest bardziej szalona niż ktokolwiek. Przy całym tragizmie życia możesz odnaleźć szczęście, ale musisz być zwariowany i wierzyć w bajki, odrzucając rzeczywistość - mówił o postaci granej przez Jones reżyser.

Choć krytycy przy każdej okazji wytykają reżyserowi powtarzanie się, nadal ulegają urokowi jego filmów. Komplementów nie szczędzili również tej produkcji. - Allenowski humor można lubić albo nie, nie sposób mu jednak odmówić przenikliwości w sprawach obchodzących każdego - pisał Janusz Wróblewski z "Polityki", a Marek Sadowski dodawał na łamach "Rzeczpospolitej": -Allen jak zwykle precyzyjnie steruje losami swoich bohaterów i dobrotliwie spogląda na ich rozpaczliwe miotanie się, na kolejne porażki i niepowodzenia. Kpi z ich hipokryzji, wytyka błędy śmieszności i małość. I nie wszystkim w finale przebacza.

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «