Hobbit: Niezwykła podróż
fantasy, 2012, 162 min
reżyseria: Peter Jackson
obsada: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage
- Sobota, 14.09 g. 21:00
CZ 19.09 | 09:05
CZ 19.09 | 22:50
PN 23.09 | 17:10
Bilbo Baggins wyrusza na wyprawę, by pomóc krasnoludom pod wodzą Thorina odzyskać utracony dom, zajęty przez smoka Smauga.
Bilbo Baggins to miłośnik dobrej kuchni, palacz wykwintnych tytoni, elegant i prawdziwy domator. Pewnego dnia odwiedza go czarodziej Gandalf. Namawia, by dołączył do wyprawy krasnoludów pod wodzą legendarnego wojownika Thorina Dębowej Tarczy. Mają wspólnie przepędzić smoka Smauga, który wyciął w pień mieszkańców ich rodzinnego miasta Dal, znajdującego się u podnóża Samotnej Góry. Według Gandalfa, krasnoludy potrzebują Bilba, bo jest mały, zwinny i sprytny, co czyni go wyśmienitym włamywaczem. Początkowo niechętny, Baggins wyrusza w podróż, podczas której odkrywa w sobie wielką odwagę i odpowiedzialność za losy przyjaciół. Po drodze drużyna musi zmierzyć się z grupą trolli i gigantycznymi pająkami. W tunelach goblinów, z których po ciężkich walkach krasnoludom udaje się uwolnić, Bilbo spotyka Golluma i przejmuje jego cenny skarb - kluczowy dla losów Śródziemia czarodziejski pierścień, dzięki któremu Bagginsowi udaje się wyjść cało z wielu opresji. Kompanię Thorina ściga armia goblinów i wargów, z którymi krasnoludy, wspierane przez leśne elfy i ludzi, muszą się wreszcie skonfrontować w bitwie.
"Hobbit: Niezwykła podróż" to pierwsza część ekranizacji powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" autorstwa J.R.R. Tolkiena, zrealizowana jako prequel trylogii "Władca Pierścieni". Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest PETER JACKSON. "Hobbit: Niezwykła podróż" jest jednym z 17 filmów w historii kinematografii, który zarobił ponad miliard dolarów oraz czwartym na liście najbardziej dochodowych produkcji 2012 roku. Zapisał się w historii również dlatego, że jest pierwszym obrazem pełnometrażowym zrealizowanym z prędkością 48 klatek na sekundę, podczas gdy standardem są 24. Wszystko po to, by udoskonalić wrażenia wizualne, szczególnie w 3D.
Powieść "Hobbit, czyli tam i z powrotem" została opublikowana w 1937 roku, po tym jak jej wydawca sir Stanley Unwin zapłacił swojemu 10-letniemu synowi, by ją przeczytał i ocenił. Chłopak był zachwycony. Potem, w 1954 roku, już jako wydawca, Rayner Unwin przyjął "Władcę pierścieni" do druku bez żadnych poprawek. Tolkien stworzył świat piękny i kompletny. Niektóre rodziny elfów i krasnoludów, które pojawiają się we "Władcy pierścieni" odgrywają ważną rolę już w "Hobbicie". Tak jest z Gimlim, uczestnikiem drużyny pierścienia, który jest synem Gloina, jednym z towarzyszy Thorina i Bilba. Król elfów, który postanawia nie walczyć ze smokiem Smaugiem w "Hobbicie" jest ojcem Legolasa z "Władcy pierścieni". Przykłady można by mnożyć. Wiele imion tolkienowskich bohaterów pochodzi z "Eddy poetyckiej", jednego z najstarszych dzieł literatury staroislandzkiej, a jednocześnie głównego pisanego źródła wiedzy o mitologii i kulturze nordyckiej. Stamtąd Tolkien zaczerpnął imiona 11 krasnoludów, a także imię dla Gandalfa, które zresztą początkowo miało należeć do przywódcy krasnoludów Thorina. Czarodziej miał być natomiast Bladorthinem. Kiedy J.R.R. Tolkien sprzedawał prawa do "Hobbita" i "Władcy pierścieni", zażądał gwarancji, że w adaptację jego powieści nie będzie zamieszane The Walt Disney Company. Uprzedzony do Disneya z powodu tworzenia filmów zawsze optymistycznych i często nieoddających ducha pierwowzoru, pisarz odrzucił kilka propozycji ekranizacji swoich dzieł właśnie z powodu ich disneyowskiego charakteru. "Hobbit: Niezwykła podróż" Jacksona nie jest jednak pierwszą fabularną adaptacją powieści Tolkiena. W 1985 roku rosyjski reżyser Wladimir Latyszew nakręcił film "The Fabulous Journey of Mr. Bilbo Baggins the Hobbit", w którym liczne role zagrali członkowie Leningradzkiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Kirowa. Dziś, pomimo trzech części "Władcy Pierścieni" i kolejnych trzech filmów o przygodach Hobbita, świat wykreowany przez Tolkiena wciąż nie został do końca odkryty przez kino. O tym, co działo się w Śródziemiu przed wyprawą Bilba oraz zanim w swą podróż wyruszyła drużyna pierścienia z Frodem na czele opowiadają dwa amatorskie, ale wysoko ocenione przez krytyków filmiki - "Polowanie na Golluma" i "Zrodzony z nadziei". Zrealizowane przez fanów, są oparte na niedokończonym dziele pisarza wydanym pośmiertnie przez jego syna jako "Silmarillion".
Początkowo "Hobbit" miał składać się z dwóch części, jednak w lipcu 2012 roku Peter Jackson poinformował, iż w związku z dużą ilością wciąż niezrealizowanego materiału literackiego, powstaną trzy pełnometrażowe filmy o losach Bilba Bagginsa: "Hobbit: Niezwykła podróż", "Hobbit: Pustkowie Smauga", który ma pojawić się w kinach 13 grudnia 2013 oraz "Hobbit: Tam i z powrotem" z planowaną premierą na 17 grudnia 2014.