Jesteś Bogiem
dramat, Polska, 2012
reżyseria: Leszek Dawid
obsada: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Wajda, Marcin Dorociński
Historia trójki przyjaciół z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom stali się głosem pokolenia młodych Polaków i na zawsze zmienili oblicze polskiego hip-hopu.
Paktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą "pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika", wymyślili Magik i Rahim. W pełnym składzie zespół działał niespełna trzy lata. Tworzyli ją Piotr Łuszcz - Magik (Marcin Kowalczyk), Sebastian Salbert - Rahim (Dawid Ogrodnik) i Wojciech Alszer - Fokus (Tomasz Schuchardt). Film opowiada historię powstawania kilku konkretnych piosenek, lecz przede wszystkim pozwala odnieść ich teksty do życia bohaterów i zrozumieć, co znaczyły. Jest zapisem codziennego życia Magika, Rahima i Fokusa z czasu, gdy tworzyli Paktofonikę. Wchodzili wówczas w dorosłość, myśleli o realizacji pierwszych poważnych planów artystycznych. Najdojrzalszy z nich - Magik - miał charyzmę i pisał świetne teksty. Poczatkowo Rahim i Fokus szukają Magika, chcą się z nim zaprzyjaźnić i pokazać mu swoje teksty, bo wiedzą, że mogą się od niego dużo nauczyć, znaleźć jakąś konkretną formę dla tego, co chcieliby robić. Nić porozumienia, która nawiązuje się między nimi a Magikiem jest jednym z ważniejszym momentów filmu. Pierwsze piosenki - "Priorytety", "Ja to ja" i "Gdyby" - nagrali i wydali w październiku 1998 roku. Po pierwszych sukcesach podpisali umowę na płytę, nad którą pracowali przez kolejne dwa lata. "Kinematografia" ukazała się w grudniu 2000 roku, zawierała utwór "Jestem bogiem", najważniejszy i najbardziej znany w dorobku Paktofoniki. Kilka dni po premierze płyty, 26 grudnia 2000 roku Magik popełnił samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania. Rahim i Fokus pomimo szoku nie zawiesili działalności Paktofoniki, jakiś czas później zaczęli także na nowo grać koncerty, w czasie których partie Magika odtwarzane były z taśmy. W marcu 2003 roku zagrali pożegnalny koncert dedykowany pamięci Magika. Na końcu występu Rahim ogłosił, że Paktofonika przestaje istnieć.
"Jesteś Bogiem" czekał na premierę blisko dziesięć lat, pomysłodawca i autor scenariusza, Maciej Pisuk zaczął bowiem pracować nad tekstem wkrótce po śmierci Magika. We wrześniu 2012 roku, kiedy film wszedł na ekrany, w weekend otwarcia przyciągnął do kin 373 796 widzów, co jest trzecim wynikiem na przestrzeni lat 1992-2012. Większą oglądalność odnotował tylko "Pan Tadeusz" i komedia romantyczna "Kochaj i tańcz". Obraz Leszka Dawida był najchętniej oglądanym polskim filmem w 2012 roku - zobaczyło go ponad 1 442 tysiące widzów.
Prace nad obrazem poprzedził długotrwały casting, a także warsztaty wokalne i spotkania z żyjącymi członkami Paktofoniki, których najświeższe utwory można usłyszeć w filmie. Muzyka jest oczywiście jednym z głównych motywów filmu. Choć "Jesteś Bogiem" nie jest dokumentalną kompilacją najważniejszych występów Paktofoniki, na potrzeby produkcji został odtworzony pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku.
LESZEK DAWID od początku zapowiadał, że chce, by jego film dawał możliwość "przebywania" z Magikiem i spojrzenia na niego jako na niezwykle ciekawą osobowość. Reżyser pozostaje wierny swojemu wrażeniu, które w pierwszej chwili wywarła na nim ta postać w scenariuszu: wprawdzie Magik był idolem, miał bliskich sobie ludzi, lecz żył z poczuciem, że nie jest rozumiany. Leszek Dawid nie stara się odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do samobójczej śmierci lidera Paktofoniki. Pokazuje jednak całe skomplikowanie sytuacji w jakiej znalazł się Magik. W pewnych fragmentach filmu jego losy obserwujemy także z perspektywy bliskich Magikowi ludzi, którzy wpływali na jego życie. Dzięki temu "Jesteś Bogiem" staje się swego rodzaju wielogłosem o Magiku, o jego poczuciu wyobcowania i bezradności wobec wymagań ówczesnej rzeczywistości. Leszek Dawid zdobył m.in. nagrodę specjalną za reżyserię za "Jesteś Bogiem" na 22. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus oraz na Gdynia Film Festival. W Gdyni nagrody za kreacje aktorskie otrzymali też Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt i Dawid Ogrodnik