Papież. Najpotężniejsze narzędzie Kościoła
dokumentalny 2017, 60 min
reżyseria: David Schaye
obsada: Liam Neeson
- Poniedziałek, 01.10 g. 21:00
Seria dokumentalna ukazująca zwierzchnika Kościoła katolickiego jako jednego z najbardziej wpływowych światowych przywódców. Jego decyzje i głoszone dogmaty oddziałują nie tylko na duchową sferę człowieka, lecz także na politykę.
W Archiwach Watykańskich piętrzą się dokumenty poświęcone każdemu kolejnemu papieżowi, a mimo to informacje dotyczące zwierzchnika Kościoła katolickiego są skrzętnie skrywane przed światem zewnętrznym. W bezprecedensowej produkcji wyjawione zostaną sekrety, które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne. Wśród wykorzystanych materiałów znajdują się wywiady z ekspertami i przedstawicielami Kościoła, którzy na co dzień współpracują z papieżem oraz niepublikowane dotąd, świeżo odtajnione dokumenty archiwalne. Narratorem serii jest Liam Nesson.
Odcinek 1 - Narodziny papiestwa Przez ostatnie dwa tysiące lat katolicy zagubieni w wiecznie zmieniającym się świecie, zwracali się ku Ojcu Świętemu – ostoi Kościoła i przewodnikowi w wierze, moralności i drodze do świętości. Kim jest postać, która znaczy tak wiele dla tak wielu i w jaki sposób na stałe dołączyła do grona najpotężniejszych ludzi na ziemi? W pierwszym odcinku widzowie poznają powody, dla których po śmierci apostołów religia chrześcijańska niemal zniknęła. Dowiedzą się również, w jaki sposób pierwszy Papież zyskał władzę wśród wyznawców Chrystusa.
Odcinek 2 - Rezygnacja Benedykta XVI W jaki sposób człowiek staje się papieżem? Katolicy wierzą, że wybory nadzoruje sam Bóg Wszechmogący, który natchnąwszy kardynałów, namaszcza swego ziemskiego przedstawiciela. Funkcję papieża pełni się aż do wydania ostatniego tchnienia. Dlatego gdy papież Benedykt, wcześniej kardynał Ratzinger, ogłosił swą abdykację w 2013 r., cały świat nie potrafił otrząsnąć się z szoku.
Odcinek 3 - Cena postępu Jak bardzo skorumpowany był Kościół, gdy Marcin Luter przybijał swoich 95 tez do drzwi katedry w Wittenberdze? Przez setki lat winiono rodzinę Borgiów za przemienienie Watykanu w „dom grzechu” – członkowie klanu znani byli z nepotyzmu, skandali seksualnych i toczenia paskudnych politycznych rozgrywek w calu zabezpieczenia władzy w Stolicy Świętego Piotra. A jednak okazuje się, że w legendzie o Borgiach znaleźć można więcej fałszu niż sprawdzonych informacji. Archiwa Watykańskie otworzyły swe podwoje dla kamer programu, dzięki czemu widzowie poznają nowe, zaskakujące fakty.
Odcinek 4 - Rewolucja: Kościół podzielony Dlaczego chrześcijaństwo rozpadło się na tak liczne nurty? Najważniejszym powodem były pogłoski o degeneracji watykańskich struktur. Z niezadowolenia wywołanego przez moralny rozkład Kościoła zrodziły się najbardziej wpływowe odłamy chrześcijaństwa: luteranizm, kalwinizm i baptyzm. Spory z papieżem doprowadziły także do założenia Kościoła Anglii przez Henryka VIII.
Odcinek 5 - Papieże okresu wojennego Czym zajmował się papież w czasie II wojny światowej? Pytanie to od dekad wywołuje kontrowersje. Jedni oskarżają panującego wówczas Piusa XII o współpracę z Hitlerem, inni snują niepoparte dowodami opowieści o niesieniu Żydom pomocy przez Watykan. Zaciekły spór o stanowisko papieża w czasie wojny ma szansę na ostateczne rozwiązanie dzięki odtajnieniu watykańskich archiwów z tego kresu.
Odcinek 6 - Odwaga, zmiany i nowoczesne papiestwo Jak daleko sięgają papieskie wpływy? Próba zamachu na Jana Pawła II i teorie tłumaczące ewentualne motywy zamachowca dowodzą, że we współczesnym świecie potęga papieża nie słabnie. Gdy Jan Paweł II walczył o życie we włoskim szpitalu, na świecie rozgorzała dyskusja: czy za atakiem stali Sowieci? Czy któryś z rządów mścił się na papieżu za zaangażowanie w kampanię prowadzącą do rozbiórki Muru Berlińskiego? Czy odpowiedzialnością należy obarczyć włoskie służby specjalne współpracujące z CIA? Komu zaszkodził lub mógł zaszkodzić ukochany przez miliony Ojciec Święty?