Atlas chmur | Telewizja JAMBOX

Atlas chmur

film science fiction, USA, 2012
reżyseria: Andy Wachowski, Lana Wachowski, Tom Tykwer
obsada: Tom Hanks, Halle Berry,Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturgess, Bae Doona, Ben Whishaw, James D'Arcy, Zhou Xun, Susan Sarandon, Hugh Grant

 

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Poniedziałek, 04.11 g. 17:00

Film zawiera sześć pozornie niezwiązanych ze sobą historii, które dzieli czas i przestrzeń.

W 1846 roku amerykański prawnik z San Francisco Adam Ewing (Jim Sturgess) przybywa na wyspy Chatham na Oceanie Spokojnym, by zawrzeć dla teścia Haskella Moore'a (Hugo Weaving) umowę biznesową z wielebnym Gillesem Horroxem (Hugh Grant). W drodze zapada na tajemnicza chorobę. W 1936 w Szkocji roku biseksualny muzyk Robert Frobisher (Ben Whishaw) otrzymuje pracę jako osobisty sekretarz sławnego kompozytora Vyvyana Ayrsa (Jim Broadbent). Pozwala mu to odnaleźć inspirację do stworzenia własnego dzieła, które nazywa The Cloud Atlas Sextet. San Francisco, Kalifornia, rok 1973. Dziennikarka Luisa Rey (Halle Berry) spotyka się z ekspertem od technologii nuklearnej Rufusem Sixsmithem (James D'Arcy), który udziela jej poufnych informacji na temat niebezpieczeństw związanych z nowym reaktorem jądrowym. Zanim przekazuje jej dowody, zostaje zabity przez płatnego mordercę Billa Smoke'a (Hugo Weaving). Wielka Brytania, rok 2012. 65-letni wydawca Timothy Cavendish (Jim Broadbent) wydaje książkę gangstera Dermota Hogginsa (Tom Hanks), który morduje jednego z niepochlebnych mu krytyków i trafia do więzienia. Neo Seoul, rok 2144. Genetycznie zaprojektowany klon Sonmi-451 (Bae Doona) jest przesłuchiwana przed egzekucją. Opowiada historię znajomości z członkiem lokalnego ruchu oporu Hae-Joo Changiem (Jim Sturgess). Hawaje, rok 2321. Większość ludzkości wyginęła. Członka plemienia o imieniu Zachariasz (Tom Hanks) prześladują wizje Starego Georgie'ego (Hugo Weaving). Zachariasz ma wyrzuty sumienia, że nie pomógł szwagrowi Adamowi (Jim Sturgess), gdy napadło ich plemię kanibali Kona (Hugh Grant). Wizytę składa mu Meronym (Halle Berry), jedna z ostatnich potomkiń rozwiniętej technologicznie cywilizacji.

"Atlas Chmur" Davida Mitchella pod względem fabularnym był długo uważany za powieść, której nie da się zekranizować. Mnogość wątków przeplatanych równolegle w różnych płaszczyznach czasowych stanowiła nie lada wyzwanie dla reżyserów. Imponującej rozmachem ekranizacji książki podjęli się TOM TYKWER ("Pachnidło") oraz ANDY i LANA WACHOWSKI (trylogia "Matrix"). Film był kręcony równolegle przez dwie ekipy filmowe: jedną kierowaną przez Tykwera, drugą przez rodzeństwo Wachowskich, przy czym oprócz aktorów i reżyserów, każdy członek ekipy pracował tylko w jednej z grup i nie miał udziału w pracach drugiej. W filmie śledzimy losy postaci z różnych epok i zakątków świata, których decyzje mają wpływ na teraźniejszość, przyszłość, a nawet przeszłość naszej planety. Na uwagę zasługuje szczególnie charakteryzacja oraz gwiazdorska obsada - aktorzy występują w filmie w kilku nierozpoznawalnych na pierwszy rzut oka wcieleniach, dając popis wirtuozerskiej gry.

 

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «