Idy marcowe | Telewizja JAMBOX

Idy marcowe

dramat obyczajowy, USA 2011, 95 min
reżyseria: George Clooney
obsada: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Sobota, 10.11 g. 20:00

Gubernator Pensylwanii Mike Morris (George Clooney) ubiega się o nominację na kandydata w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej.

Szefem jego sztabu wyborczego jest Paul Zara (Philip Seymour Hoffman), a rzecznikiem prasowym Stephen Meyers (Ryan Gosling), młody idealista zapatrzony w charyzmatycznego szefa, który z równą swobodą rozprawia przed kamerami zarówno o związkach homoseksualnych, jak i konfliktach zbrojnych.

Na każde potknięcie gubernatora czyha jego rywal partyjny, senator Pullman (Michael Mantell) i wszędobylscy dziennikarze na czele z cyniczną reporterką z "New York Timesa" Idą Horowicz (Marisa Tomei). Ustalone na 15 marca prawybory w Ohio mają decydujące znaczenie. W międzyczasie sytuacja Morrisa komplikuje się. Najpierw jego młody rzecznik prasowy wdaje się w romans ze stażystką ze swojego sztabu Molly Stearns (Evan Rachel Wood) i odkrywa przypadkiem niewygodne dla szefa fakty. Potem Tom Duffy (Paul Giamatti), szef kampanii kontrkandydata, składa Meyersowi zaskakującą ofertę przejścia do obozu rywala. Niedoświadczony piarowiec daje się zapędzić w ślepy zaułek. Aby przetrwać, musi zacząć działać zgodnie z nieczystymi regułami gry.

"Idy marcowe" miały światową premierę podczas otwarcia Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2011 roku. Reżyserem, scenarzystą, producentem i odtwórcą roli jednego z głównych bohaterów jest GEORGE CLOONEY, hollywoodzki gwiazdor, znany w równym stopniu z dokonań artystycznych, jak i działalności humanitarnej. W trakcie wieloletniej pracy w branży filmowej Clooney zdobył m.in. Oscara ("Syriana"), trzy Złote Globy ("Bracie, gdzie jesteś?", "Syriana", "Spadkobiercy"), pięć nagród na MFF w Wenecji ("Good Night and Good Luck", "Idy marcowe"). Ponadto, był czterokrotnie nominowany do Oscara, siedmiokrotnie do Złotego Globu, czterokrotnie do nagrody BAFTA i wielu innych wyróżnień. W "Niebezpiecznym umyśle" (reżyseria) i "Good Night and Good Luck" (reżyseria i scenariusz) Clooney zajmował się zderzeniem świata polityki i mediów, tematem który podejmuje znów w "Idach marcowych". Zaczerpnięty z Szekspira tytuł nawiązuje do dnia, w którym w 44 roku p.n.e., rzekomo w obronie republikańskiej demokracji, zamordowano Juliusza Cezara. Scenariusz napisali George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon na podstawie sztuki teatralnej "Farragut North" autorstwa tego ostatniego. Willimon pracował przy wielu kampaniach wyborczych i dokładnie przyjrzał się uprawianiu polityki od kuchni. Wszystko, co znajduje odzwierciedlenie w filmie - łamanie prawa, manipulowanie demokratycznymi zasadami, tajne umowy za plecami wyborców i sztabów wyborczych, wykorzystywanie władzy - dzieje się naprawdę.

Znany ze swoich sympatii dla Partii Demokratycznej Clooney umieścił akcję w tym właśnie środowisku. W istocie jednak świat polityki stanowi tło dla opowieści o pewnym młodym idealiście, który pada ofiarą zakulisowych rozgrywek kolegi po fachu. Stephen Meyers, formalnie odpowiada za kontakty z mediami, ale faktycznie jest mózgiem kampanii gubernatora Morrisa. Jest wschodzącą gwiazdą, profesjonalistą świadomym swojej wartości. Wierzy w ideały, w swojego kandydata i jego deklaracje na temat sprawiedliwego państwa, pomocy nieuprzywilejowanym, walki o prawa człowieka. Z czasem traci tę wiarę i wpada w pułapkę zastawioną przez politycznych przeciwników. Uświadamia sobie, że bez daleko idących kompromisów kariera polityczna nie jest możliwa. Rolę tę brawurowo zagrał Ryan Gosling (m.in. nominacja do Oscara za "Szkolny chwyt" i nominacje do Złotego Globu za "Miłość Larsa" i "Kocha, lubi, szanuje"). Za swój występ aktor zebrał znakomite recenzje i został uhonorowany kolejną nominacją do Złotego Globu. W "Idach marcowych" znakomite, wyróżnione nominacją do nagrody BAFTA aktorstwo prezentuje też Philip Seymour Hoffman (m.in. Oscar, Złoty Glob i BAFTA za "Capote'a", nominacje do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA za "Wojnę Charliego Wilsona" i "Wątpliwość") w roli szefa sztabu wyborczego Morrisa. Paul Zara, aby przetrwać w branży, stara się bez względu na okoliczności pozostać wierny ludziom, dla których pracuje. Z roli pozbawionego złudzeń, podstępnego weterana politycznych kampanii znakomicie wywiązuje się również Paul Giamatti(nominacja do Oscara i Złotego Globu za "Człowieka ringu", Złoty Glob za "Świat według Barneya"). George Clooney, który gra gubernatora Mike'a Morrisa, z początku wiarygodny, honorowy lider o nienagannych manierach, okazuje się najbardziej machiaweliczną postacią w filmie. W tej roli trochę podszywa się pod obecnego prezydenta USA: ma praktycznie identyczne jak Obama plakaty wyborcze, hasła, wizje. Molly Stearns, młodą stażystkę w sztabie wyborczym gubernatora Morrisa, która ma udział w serii dramatycznych wydarzeń, zagrała dwukrotnie nominowana do Złotego Globu Evan Rachel Wood ("Zapaśnik", "Co nas kręci, co nas podnieca", "Spisek"). Drugą postacią kobiecą, która pojawia się w tej historii i zasługuje na uwagę to Ida Horowicz, przebojowa reporterka z "New York Timesa", która relacjonuje wybory i nieustannie szuka okazji, żeby dowiedzieć się czegoś szybciej niż inni i poznać więcej szczegółów. Jest równie bezwzględna, co ludzie, wśród których się obraca. Jej przyjacielem jest ten, kto dostarczy ekskluzywne, pewne informacje. W rolę cynicznej reporterki wcieliła się Marisa Tomei (Oscar za "Mojego kuzyna Vinny'ego", nominacja do Oscara i Złotego Globu za "Zapaśnika" i "Za drzwiami sypialni").

Autorem zdjęć do filmu jest Phedon Papamicha ("Spacer po linie", "3:10 do Yumy", "Wybuchowa para"), a oszczędną muzykę, która prostymi środkami podbija napięcie skomponował wielokrotnie nominowany do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA Alexandre Desplat ("Królowa", "Malowany welon", "Jak zostać królem"). Obraz George'a Clooneya zdobył nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, cztery nominacje do Złotego Globu (dramat, Ryan Gosling, reżyser, scenariusz), dwie nominacje do BAFTA, Nagrodę Specjalną na MFF w Wenecji (George Clooney) i wiele innych wyróżnień.

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «