Musimy porozmawiać o Kevinie | Telewizja JAMBOX

Musimy porozmawiać o Kevinie

dramat / thriller, Wlk. Brytania / USA 2011, 107 min
reżyseria: Lynne Ramsay
obsada: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Wtorek, 20.11 g. 21:00

Kevin jest synem Evy (Tilda Swinton) i Franklina (John C. Reilly), który od pierwszych dni życia wystawia cierpliwość matki na najcięższe próby. Jako niemowlę jest nadpobudliwy i płaczliwy.

Jako przedszkolak (Rock Duer) - złośliwy i niegrzeczny. Późniejsze zachowania Kevina (Jasper Newell) coraz trudniej zrzucić na temperament czy nazwać typowymi chłopięcymi wybrykami, jak chciałby jego ojciec.

Niemal każdy postępek chłopaka jest wymierzony w Evę. Próbuje ją na przemian zezłościć, zawstydzić, doprowadzić do załamania nerwowego albo furii. Pewnego dnia kompletnie wyprowadzona z równowagi kobieta łamie Kevinowi rękę. Chłopak triumfuje. Widząc poczucie winy matki, osiąga cel. W wieku 15 lat posuwa się jednak jeszcze dalej. Dopuszcza się czynu, którego Eva, choć doświadczona przez okrucieństwo syna, nie przewidziała.

"Musimy porozmawiać o Kevinie" to autorska adaptacja głośnej powieści Lionel Shriver, którą określano mianem książkowej formy antykoncepcji. Tragiczną historię toksycznej, podszytej nienawiścią relacji matki i demonicznego syna na ekran podjęła się przenieść LYNNE RAMSAY, która była jednocześnie jednym z producentów wykonawczych filmu, reżyserką i autorką scenariusza, w pisaniu którego wsparł ją mąż, muzyk Rory Kinnear. Ramsay wybrała książkę Shriver, uważając ją za najoryginalniejszą powieść, jaką czytała w ostatnich latach. Rzadko sięgająca po literaturę współczesną reżyserka tłumaczyła: - To nowa klasyka. Porusza temat tabu, prawie wcale nieuwzględniany w sztuce, a już na pewno w nie w filmie: - co, jeśli nie udaje ci się nawiązać dobrych relacji z własnym dzieckiem?.

Szkocka reżyserka, mająca na koncie m.in. nagradzane: "Nazwij to snem" czy "Morvern Callar" z Samanthą Morton, nie miała problemów z pozyskaniem do współpracy uznanych aktorskich osobowości. John C. Reilly, występujący w roli męża Evy tak wspomina kooperację z Ramsay: - Lynne, jest jedną z tych osób, z którą naprawdę chciałem pracować. Posiada artystyczne spojrzenie i wyjątkową umiejętność wydobywania prawdy z obrazu. Uważnie słucha aktorów, mówi im, czego poszukuje, na czym jej zależy, a następnie daje im możliwość zrealizowania tego. Oprócz Reilly'ego w pierwszoplanowej roli wystąpiła jak zawsze rewelacyjna Tilda Swinton, laureatka Oscara za rolę w thrillerze prawniczym Tony'ego Gilroya "Michael Clayton". Dzięki kreacji Evy imponująca kolekcja laurów przemysłu filmowego aktorki powiększyła się o Europejską Nagrodę Filmową. Nominowana była także m.in. do nagrody BAFTA oraz Złotego Globu. Ann Hornaday z "The Washington Post" opisała występ Swinton w następujących słowach: - Udręczona, skruszona oraz niemal ubezwłasnowolniona przez poczucie winy i żalu przez większość filmu, Eva w wykonaniu Swinton to jedna z najlepszych kreacji w tym sezonie. Kevina-nastolatka zagrał Ezra Miller ("City Island", "Kolejny szczęśliwy dzień"), młody, dobrze zapowiadający się aktor o charakterystycznej urodzie, nominowany za rolę okrutnego syna do British Independent Film Award.

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «