Nieściszalni | Telewizja JAMBOX

Nieściszalni

komedia kryminalna, 2010, 98 min
reżyseria: Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson
obsada: Bengt Nilsson, Sanna Persson, Magnus Börjeson, Marcus Boij

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Wtorek, 12.06 g. 21:00

Detektyw Amadeusz Warnebring (Bengt Nilsson) pochodzi z rodziny sławnych muzyków. Jednak sam, paradoksalnie, jest całkiem pozbawiony muzycznego słuchu i od jakichkolwiek dźwięków dużo bardziej ceni ciszę.

Wszystkie skrywane fobie i lęki Warnebringa przybierają na sile, gdy spokojne dotąd miasto zaczyna terroryzować grupa szalonych perkusistów.

Kierowani przez wyrzuconą ze szkoły muzycznej, tajemniczą Sannę (Sanna Persson), przystępują do realizacji wyrafinowanego, czterostopniowego planu dźwiękowej zemsty. Za cel ataków biorą kolejno szpital, bank, filharmonię i elektrownię, wprowadzając w uporządkowane życie mieszkańców odrobinę chaosu, a przy okazji udowadniając, że można grać na wszystkim. Aby dotrzeć do szajki nieobliczalnych instrumentalistów, policjant musi przełamać wewnętrzne opory i wkroczyć w znienawidzony świat muzyki, od którego całe życie stronił.

Jedyna w swoim rodzaju anarchizująca komedia zrodziła się głowach OLI SIMONSSONA i JOHANNESA STJÄRNE NILSSONA. Reżyserski duet przyjaciół z dzieciństwa konsekwentnie poszukuje cienkiej granicy między światem szeroko pojmowanych dźwięków a tym, co przyjęło się nazywać muzyką. W "Nieściszalnych", w których stężenie absurdalnego humoru miejscami nie ustępuje skeczom Monty Pythona, rozwijają pomysł ze swojego krótkometrażowego filmu "Music for One Apartment and Six Drummers", który wśród wielu, nie tylko skandynawskich kinomanów, cieszy się opinią kultowego. To w nim po raz pierwszy pojawił się niecodzienny sekstet wykonawców tworzony przez: Magnusa Börjesona, Fredrika Myhra, Johannesa Björka, Marcusa Boiję, Andersa Vestergarda i Sannę Persson, która jako jedyna w tym gronie nie jest profesjonalnym muzykiem. Nieuznający żadnych ograniczeń artyści przy tworzeniu muzyki wykorzystują wszystko, co znajdą akurat pod ręką - maszyny budowlane, medyczną aparaturę, artykuły biurowe

"Nieściszalni" byli festiwalową rewelacją sezonu, zdobywając szereg nagród, w tym prestiżową Young Critics Award na festiwalu w Cannes. Alissa Simon z "Variety" pisała o filmie Szwedów, że jest "zachwycającym, komediowym połączeniem wielkomiejskiej symfonii, kina policyjnego i romansu". Równie znakomite przyjęcie zgotowano skandynawskiej produkcji w Polsce. - Kapitalny pomysł: muzyka jako narzędzie rewolucji, kakofonia dźwięków jako atrybut terrorystów, muzyczne fobie jako metafora bezradności zaplątanego we współczesność człowieka. Czy można się dziwić, że "Nieściszalni" zgarnęli na Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodę w pewnym sensie najważniejszą, bo przyznawaną przez publiczność?" - pytał retorycznie Paweł T. Felis, recenzując film w "Gazecie Wyborczej".

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «